Podcasty

Jozef a my
Pridané dňa: 
25 August, 2013
Autor: 
Marc Holdcroft

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Sedem rokov na Slovensku

Čo má náš príbeh spoločne s príbehom Jozefa?

Pred 7 rokmi sme prišli na Slovensko. Chcem Bohu za to dávať vďaku a ukázať na paralely k príbehu Jozefa.

Rím. 8, 28:

Často sme to zažili. Pavol to píše a hovorí, že budeme mať ťažké časy na zemi. Ale toto všetko slúži na dobro, keď ďakujeme Bohu.

Ježiš nikdy zasľúbil jednoduchý život. Hovorí, že nám už na zemi nahradí, čo zanecháme kvôli Nemu, ale hovorí aj to, že prídu prenasledovania.

Pozrieme sa na príbeh Jozefa. Bol snívač. Snívalo sa mu, že bude vládnuť nad svojou rodinou. Nerozmýšľal nad snom a priamo ho povedal svojím bratom. Bratom sa to nepáčilo - aj tak už bol miláčik otca. Preto mu zobrali mu všetko a hodili ho do studňa. Ako by si sa cítil Ty na Jeho mieste?

Aj my sme ako rodina prišli s veľkými snami. Mali sme problémy s rodinou, ktorá nás varovala, že sa nebudeme vedieť starať o detí. Po pár mesiacoch sme sa dostali do finančných problémov, keďže sme sa nestihli starať o dostatočnú finančnú podporu. Ani so základnými vecami sme si kvôli jazyku nevedeli pomôcť.

Zrazu som sa cítil, ako keby mi bolo všetko zobraté. Cítil som sa ako Jozef v studní. Mal som depresie.

Potom vytiahli Jozefa zo studní. Ale neviedli ho do slobody, ale namiesto toho ho predali ako otrok.

Možno aj Ty sa cítiš zotročený a zviazaný. Presne tak sme sa cítili my.

Aj ako otrok slúžil Jozef verne, veci sa trošku zlepšovali, ale zrazu sa ocitne vo väzení. Verne slúži a všetko sa zhoršuje.

Po pár rokoch sme mali úspešnú evanjelizáciu. Prišlo veľa mladých, ktorí sa obrátili. V tom čase sme ale aj prišli o veľa našich vodcov. Potom začali problémy medzi mladými. Za jeden mesiac klesol počet z 40 na 5 mladých. Mali sme ich radí. Aj tak sme ich stratili. Ocitli sme na dne.

Ježiš nesľúbil ľahké časy. Teraz v zapätí dokážem vidieť, ako Boh cez tieto časy na nás pracoval. Ale uprostred ťažkej situácii som to nedokázal vidieť.

Neskôr bol Jozef povýšený na druhé najvyššie miesto v kráľovstve.

Gen 42, 9:

Naplnil sa Jozefov sen predtým, ako si to on sám uvedomil. Uvedomil si v zápätí, že nemusel naháňať svoj sen. Musel len byť verný Bohu. A Boh sa postaral o sen. Pritom bol Jozef za celý čas menený. Teraz už nebol namyslený ale použil svoju moc na to,
aby slúžil ľudom.

Aj nám sa splnili sny pár mesiacov dozadu, keď sme mali prvý krst. Neide o rýchly rásť zboru, ale o skutočné zlomenie pre Boha.

Hľadal som povzbudenie v písme a dostal som tieto verše:

  • Jer. 12, 5
  • Luk. 9, 62
  • Luk. 14, 27

Toto vôbec nebol milý Ježiš, ktorého som doteraz poznal! Malé dieťa sa utíši, keď padne. Ale keď sú väčšie, rodičia ich už nebudú dvíhať a utíšiť. Toto platilo teraz aj pre mňa.

Iób bol bohatý muž, ktorý prišiel o všetko. Celá kniha je o tom, čo hovoria priatelia bez toho, že by sa dostali k bodu. Boh miloval Ióba a napriek tomu to všetko dopustil. Iób čakal utíšenie od Boha ale Boh mu len hovoril, že je všemocný a Iób ma ísť ďalej. Iób poslúchol a nakoniec bol dvojnásobne požehnaný.

Gen. 45, 5:

Nakoniec vidí aj Jozef, že všetko slúžilo na dobro a nie je zahorknutý voči bratom. Ale je ochotný im pomôcť.

Veríš aj Ty, že všetko slúži na dobro pre tých, čo Boha milujú?

Pridať komentár: