Podcasty

Intimita v synovstve
Pridané dňa: 
5 May, 2013
Autor: 
Milan Presburger

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Hovorili sme o synovstve, ktoré máme v Bohu. Spomenuli sme niektoré prelomové veci:
- o autorite
- o intimite
- o bremene
- o identite

Dnes hovoríme v detaile o intimite:

Dotyk

Žid. 4, 15-16:

V starom zákone boli veľkňazi nedotknuteľní. Človek musel prejsť očistenie, aby sa im mohol priblížiť. Od Ježiša už sa nemusíme rituálne čistiť, ale máme priamy pristúp k Bohu.

Výskum zistil, že dotyk je veľmi dôležitý pre vývoj dieťaťa. Platí to od doby raja. Už keď Boh stvoril Adama, hovoril, že nie je dobré, aby bol sám.

Dotyk je často oveľa silnejšie komunikačné médium ako je jazyk. Virtuálny svet okolo nás sa snaží zmenšiť vyznám dotyku. Ale nedokáže nahradiť žiadne objatie.

Boží zámer je, aby sme žili v požehnaní. Oproti pravidlám zo Starého Zákona priniesol Ježiš cez Jeho smrť milosť. Keď bol Starý Zákon o náboženstve, je Nový Zákon o vzťahu.

To je najdôležitejšie, aby sme mali intímny vzťah s Ježišom. Z toho rastie všetko ostatné. Je to mocné si predstaviť, že ako hriešnik môžem mať priamy prístup k Bohu.

Iz. 53, 54:

Ježiš fyzicky trpel za nás.

Mar. 5, 23:

Jairus ako vplyvný Žid prosil Ježiša o uzdravenie jeho dcére. Na ceste zrazu prišlo zdržanie do toho. Aj nám prídu často zdržania do cesty. Vyzerá to zlé, ale v skutočnosti slúžia na to, aby sme rástli. Keď dáme len doraz na cestu, nemáme šancu dostať sa do cieľa.

Žena s krvotokom verila v Ježišovi. Dala všetky svoje peniaze lekárom. Stratila aj svojich blízkych, lebo s krvotokom bola nečistá podľa pravidiel Starého Zákona. Bola beznádejná. Ale aj tak verila v Ježišovi. Možno aj ty máš problém, ktorý ťa tak zahlti, že máš meno podľa toho problému tak, ako to mala žena s krvotokom.

Zdolala svoju minulosť, vyliezla na horu svojich problémov minulosti, aby videla svoju budúcnosť.

Mala sociologický a teologický problém, aby sa dostala k Ježišovi. Teologicky jej bolo zakázané sa priblížiť Ježišovi, keďže bola nečistá. Sociologicky nemala ako žena právo sa pretlačiť medzi mužmi dopredu k Ježišovi. Ale viera jej pomohla, aby sa zdvihla a dotkla Ježiša. Napriek tomu, že situácia bola nemožná. Nemožne situácie dajú priestor na Boží zázrak.

Tak sa stalo z prerušenia na Jairusovej ceste obrovský zázrak. Všetko, čo sa stane tým, čo v Ježišovi veria, Boh prevráti na požehnanie.

Čo mali žena s krvotokom a zomierajúce dievča spoločné? Žena bola chorá 12 rokov, dievča žilo 12 rokov. Obaja boli na sklone svojho života. Vyzerá to tak, že Ježiš na jednej stráne vyhral nad smrťou a na druhej stráne stratil život dievčaťa. Žena je ako predchádzajúca generácia, dievča ako prichádzajúca.

Ježiš nielen uzdravil ženu ale nakoniec aj vzkriesil dievča. V porovnaní s nami to znamená, že Ježiš neurobil len zázrak, že vypočul modlitby starých pre slobodu viery. Ale vzkriesil aj generáciu mladých, ktorí uverili za minulé obdobie. Preto verím v prebudení a budem o ňom kázať do konca svojho života.

Dotkni sa Ježiša dnes, aby si mohol zažiť vzkriesenie v Svojom okolí a budovať Jeho dom. Potrebujeme k tomu aj starú aj mladú generáciu.

Pridať komentár: