kc news Časopis

MEDZIZÁZRAČIE
Pridané dňa: 
31.03.2011
Autor: 
Miro Tóth

Keď si čítam knihu Skutkov, cítim adrenalín. V prvej kapitole ide Ježiš hore. V druhej kapitole ide Duch Svätý dole. A v tretej ide cirkev von! Potom dostane príbeh taký spád, že keď dočítate poslednú kapitolu, máte dojem, že príbeh knihy Skutkov je zjavne nedopovedaný. V dvadsiatich ôsmych kapitolách cítiť napätie a rozruch. Ide to od jedného zázraku k druhému, od jedného víťazstva k ďalšiemu. Na každej stránke Boh robí niečo nadprirodzené, pomazané, zázračné, nekonvenčné. Saul spadne z koňa, Petrov tieň uzdravuje a Štefan vidí otvorené nebo. Sú zasiahnuté nové krajiny, založené nové zbory, povolaní noví lídri. V ríši plnej pohanstva zanecháva príbeh knihy Skutkov neodmysliteľnú stopu.

Pri čítaní Skutkov však máme tendenciu si myslieť, že sa celý príbeh odohral za mesiac, možno za rok. Pravdou však je, že je to príbeh jednej celej generácie, príbeh, ktorý sa odohral za približne tridsať rokov! Čo všetko sa dialo medzi adrenalínovými príbehmi? O čom Pavol asi rozmýšľal, keď pešo alebo na lodi prekonával vzdialenosti stoviek kilometrov? Ako prežívali odlúčenie od spolupracovníkov, keď nemali mobily ani internet? Ako sa cítili, keď písali dejiny – a to aj v obdobiach medzi úžasnými zázrakmi, nad ktorými sa nám zastavuje dych? Ako vyzeralo „medzizázračie“ knihy Skutkov?

Sila k zázrakom sa rodila v období medzi zázrakmi. To bol čas očakávania, načerpávania, oddychu, modlitieb, hľadania smerovania, pýtania sa Pána, prorokovania, ... V medzizázračí vytvárame zázemie pre zázraky. Boh zväčšuje náš horizont, dvíha naše očakávanie, povzbudzuje našu vieru. Žijeme nadprirodzený život, ale žijeme ho aj medzi zjavnými svedectvami o Božej moci.

Myslím, že dnes v Kresťanskom centre prežívame medzizázračie. Boli sme svedkami mnohých prerazení. Už nie sme tam, kde sme boli pred pätnástimi či piatimi rokmi. Boh nás previedol cez mnohé zázraky. No mnoho pre nás ešte má. Príbeh sa zďaleka neskončil! To najlepšie je stále pred nami! Dnes sa posúvame dopredu a robíme to s aktívnym očakávaním. Prerážame, bojujeme, modlíme sa, prorokujeme, vychovávame lídrov, povolávame služobníkov, rozťahujeme sieť, evanjelizujeme. Je to mravenčia služba. V Moravciach sme dostali nový priestor pre kluby. V Šali sa nedeľné bohoslužby posunuli o úroveň vyššie. V Zámkoch sme otvorili Kompas Play Cafe a zažívame svedectvá, obrátenia a oslobodenia. V Nitre sme začali Alfa kurz, mali sme City Worship a Unplugged zasahuje stálu klientelu mladých. Ale ešte mnoho je pred nami.

Otázka znie, čo urobíš v medzizázračí? Vykašleš sa na to a prepneš na stand-by, alebo budeš aktívne očakávať? Boh ku mne hovoril z príbehu o Eliášovi na hore Karmel, kde sa Boh chystal poslať oheň. Eliáš však musel najskôr postaviť oltár a vykopať okolo neho riadny kanál, aby Bohu pripravil priestor! Dnes kopeme kanál a staviame oltár. A skôr než sa nazdáš, zázrak sa dostaví, lebo Boh je verný!