kc news Časopis

Exit316
Pridané dňa: 
05.10.2011
Autor: 
Miro Tóth

Keďže v tomto mesiaci organizujeme v Nitre kampaň Exit Tour na školách s organizáciou Tréningové centrum Kompas zo Žiliny, predstavíme vám ich službu.

EXIT Tour je medzinárodný projekt, ktorý k nám prišiel zo susednej Českej republiky, kde začal ako súčasť TV programu EXIT 316. Projekt vytvoril most medzi TV vysielaním, ktoré oslovuje tisícky mladých ľudí a EXIT klubami, ktoré sa venujú mladým ľuďom počas celého roka.

Cieľom EXIT Tour je pomôcť školám poučiť študentov o problémoch, ktoré sa každodenne dotýkajú generácie tínedžerov. Ako žiť zdravý životný štýl a nachádzať skutočné životné hodnoty.

EXIT Tour je týždenná akcia v danom meste, je to výchovný program pre školy, ktorý zahŕňa mini koncerty americkej rockovej skupiny s názvom DIZMAS a tiež zabezpečuje prednášky skúsených a profesionálnych lektorov z ACET Slovensko. Prednášky sú zamerané na prevenciu v oblastiach ako sú sex, drogy, alkohol a pod. Počas týždňa, kedy bude prebiehať EXIT Tour, sa v danom meste uskutočnia celoškolské akcie na troch až štyroch školách. Usporiada sa asi desať popoludňajších akcií v neziskových organizáciách, kluboch a v piatok večer sa uskutoční verejný koncert kapely DIZMAS pre cca 600- 800 mladých ľudí. V sobotu sa celé Tour ukončí “rozlúčkovou párty”. Školám ponúkame celodennú akciu EXIT Tour, ktorá reaguje na povinnosť každej školy zabezpečiť „minimálny preventívny program“ pre študentov. Zároveň túto prevenciu sprístupňuje študentom príťažlivou formou. V rámci programu pre školy je otvorenie a ukončenie pre všetkých študentov v telocvični, kde nám hrá hudobná skupina z USA, predstavujeme program a pozývame na popoludňajšie aktivity. Medzitým sa pre všetkých študentov, ktorí sú rozdelení po triedach do 5-6 skupín, organizujú dve série prednášok na témy Sex, AIDS, Vzťahy, Drogy, Fajčenie, Šport, Hudba, Tanec, Beseda v angličtine atď. V celom projekte EXIT Tour je tiež kľúčová spolupráca s miestnymi mládežnickými organizáciami i skupinami, ktoré sa týmto ľuďom následne venujú v rámci EXIT klubov.

V súčasnosti pôsobí EXIT Tour nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku, Česku a má snahu preniknúť do dalších krajín Európy. Na Slovensku sa na jeseň 2010 uskutočnil EXIT Tour v Košiciach a Žiline na 8 stredných školách a zúčastnilo sa ho vyše 3000 študentov a vyše 100 dobrovoľníkov z miestnych zborov. V školskom roku 2011- 2012 plánujeme uskutočniť turné v 8 slovenských mestách na 24 stredných pre vyše 10000 študentov.

Info podľa http://tckompas.sk/ a http://exit316.sk/