kc news Časopis

Exit Tour v Nitre
Pridané dňa: 
09.11.2011
Autor: 
Miro Tóth

Dlhoočakávaný Exit Tour sa uskutočnil v Nitre koncom októbra. Bol to náročný týždeň. Do celej akcie sa zapojila Apoštolská cirkev, Cirkev bratská a využitie zborového domu nám umožnili Kresťanské zbory.

Celá akcia začala spoločným stretnutím v pondelok večer 24.októbra, kedy sme sa stretli k modlitbám a k spoločným chválam. V utorok sme už začali priamo na Strednej odbornej škole potravinárskej. Niektorí z tímu sme prišli ráno o 6.20 na školu a pomáhali rozložiť aparatúru. Keď prišli žiaci do školy, rovno sa zhromaždili v telocvični, kde už bola nachystaná americká kapela DIZMAS a dvaja slovenskí moderátori, ktorí spoločne spravili približne 45 minútový úvod do dňa. Následne sa uskutočnili dve kolá seminárov na tému sex, drogy, AIDS, alkohol, čo je súčasť minimálneho povinného preventívneho programu, ktorý musia školy počas roka absolvovať. Tri špecialitky, čo sa seminárov týka, boli Thomas Graumann – človek, ktorý prežil holokaust a spoznal Boha, seminár so Sindy Gerhardt o závislosti na sexe a porne a seminár o životnom štýle v USA, ktorý mali na starosti DIZMAS. Okolo 13:00 sa celý takýto školský deň zavŕšil ďalšími piesňami a študenti boli pozvaní na popoludňajšie aktivity a koncert. Študenti boli z toho celého nadšení a učitelia rovnako. Každý totiž čakal nejakú štandardnú, nudnú prednášku o drogách, kde kapela zahrá tri „suché” pesničky a potom si vypočujú: „Drogy sú zlé!”. Exit Tour bol však totálne iný. Každú školu to obrátilo hore nohami. Semináre viedli pútaví ľudia, ktorí vedeli o čom hovoria, hudba bola súčasná a energická, na školách zavládol pohyb. Zavládli tiež emócie, nadväzovali sa vzťahy. Študenti boli pozvaní na ďalšie aktivity popoludní alebo v ďalších týždňoch. Bolo to pre nich niečo úplne neštandardné, nečakané. Mnohí študenti by neváhali mať takéto podujatie každý rok. Učitelia neskrývali nadšenie a aj napriek hlučnej hudbe mali úsmevy doširoka. S takýmto programom sme pokračovali v stredu na Obchodnej akadémii a vo štvrtok na Spojenej škole, kde sme mali ako hosťa Adelu Banášovú. Dokopy sme zrealizovali dve poobedňajšie aktivity (ak sa neráta koncert vo štvrtok) vo Fóre mladých. Počas týchto aktivít sme hrali so študentmi rôzne hry, športy, robili tvorivé dielne a mali spoločné rozhovory.

Štvrtkový koncert dopadol dobre, aj keď sa uskutočnil v provizórnych podmienkach. Koncert bol v malom priestore, v tichej kaviarni v N-centre. Napriek tomu prišlo okolo 250 mladých ľudí. Koncert bol trošku hlučný, hlavný spevák hovoril svedectvo, čo mladí ľudia nečakali. Niekoľkí z nich odišli, ale verím že sa čiastočne mohli dotknúť Božích vecí. Nakoniec zostalo dosť ľudí na to, aby sme sa mohli s nimi rozprávať, pýtať sa na evanjelium, ktoré počuli a viem o konkrétnych ľuďoch, ktorí boli týmto večerom zasiahnutí.
V piatok sme mali v Komunitnom centre na Klokočine After party, kde sa mohli prísť decká rozlúčiť s kapelou Dizmas a spevákom Noahom Ellenwoodom. Prišlo okolo 45 študentov. Mali sme výborný čas a po odchode kapely a Exit tímu decká zostali do konca. Pre mňa bol jeden z najsilnejších zážitkov práve tento večer, pretože som videla ako sa každý z nášho tímu zapojil do nejakej skupinky študentov a budoval vzťahy v rozhovoroch s nimi.
Vcelku hodnotím ten týždeň veľmi pozitívne. Až na pár maličkostí veci bežali tak, ako sme sa na nich dohodli. Veľmi ma potešilo aj to, ako sme sa počas Exit Tour všetci zapojení navzájom zblížili.

Výsledkom tejto práce boli nadšení ľudia a školy,  novovzniknuté priateľstvá a decká, ktoré otvorili svoje srdce Bohu. Verím, že budeme pokračovať v práci s nimi. Avšak nebolo to našou zásluhou, ale len zásluhou nášho veľkého Boha. Preto nech je zato Jemu sláva a chvála!

Koordinátorka Exit Tour pre Nitru
Barbora Marfoldiová