kc news Časopis

DEŇ OTCOV
Pridané dňa: 
21.06.2010
Autor: 
Miro Tóth

Deň otcov je môj obľúbený deň v roku. Pozornosť rodiny sa vtedy obráti na mňa a priznajme si, my muži to máme radi:) Deti po mne skáču, Marti mi pripraví nejakú skvelú maškrtu (včera to bol úžasný ovocný šalát!) a ja si tak trochu užívam. Nevýhodou je, že je to vždy v nedeľu, čo je pre mňa jeden z najrušnejších dní v týždni.

Spomínam si na niektoré špeciálne dni otcov v mojom živote. Jeden taký bol v 2002. Pozval som ocka kázať do Nových Zámkov a bez toho, aby o tom vedel, sme všetci súrodenci jemu a mamke pripravili prekvapenie. V ten večer bola v nesvadskom zbore nachystaná oslava 20. výročia služby mojich rodičov v Nesvadoch v gala štýle, o ktorej rodičia nemali ani potuchy. Prišlo asi 200 ľudí zo všetkých kútov Slovenska, dokonca aj z Maďarska a Čiech. Rodičia sedeli vpredu ako prikovaní a neustále si utierali slzy, ako ľudia prichádzali dopredu a ďakovali za ich prínos v službe. Ocino dostal zlatý Yamaha saxafón (zo švajčiarského sekáča, ale to nevadí:) a mamka symbolickú obálku svojej novej knihy, ktorú napísala po prekonaní rakoviny. Bol to úžasný moment! Druhý deň otcov, ktorý spomeniem, je z nášho 3 mesačného sabatikalu v 2006. Boli sme na 8 týždňov v USA, aby sme premostili dekádu služby v Nových Zámkoch a hľadali navigáciu pre nadchádzajúcu službu v Nitre. Na Deň otcov sme boli v jednom väčšom zbore v Brocktone, Massachussets, kde sme u pastorovcov trávili jeden oddychový týždeň. Pastor Bob bol v tom zbore už asi 30 rokov a má veľké otcovské srdce. Cez deň sme oddychovali a po večeroch sme sa dlhé hodiny rozprávali. V nedeľu na Deň otcov som kázal. Bolo to po prvýkrát, čo v tom zbore na Deň otcov nekázal pastor Bob :) Boh sa dotýkal mnohých mužov a uzdravoval ich.

Včera som dostal slovo pre mužov z príbehu Dávida a Absolona. Ten príbeh ma tlačí k slzám. Ako je to možné, že Dávid, duchovný gigant, worshipový inšpirátor všetkých generácií, stratég a bojový hrdina, príkladný panovník a líder, zažil tak otrasnú traumu v otcovstve? Ako mohol zlyhať v rodine, kým v práci, líderstve a duchovnej službe exceloval? Priznávam, včera som dal asi viac otázok ako odpovedí. Bol som možno aj smutne sarkastický. Možno sa vo mne ukrýva bázeň, aby som nedopadol podobne. Asi sa aj ja veľmi snažím neustále zvládať náročnú úlohu vybalancovať všetky záväzky - byť manželom, otcom, pastorom, poradcom, lídrom. A potom som vytiahol verše z Príslovi od Šalamúna, ďalšieho Dávidovho syna, o trestaní a výchove... Potrebujem dať veci na správnu mieru :) Neverím v mlátenie detí palicou:) Palica v Písme symbolicky znázorňuje disciplínu. Otec reprezentuje Božie milujúce otcovské srdce svojim deťom. Samozrejme verím, že dieťa potrebuje hranice a verím, že je na rodičovi, ako na porušovanie hranic reaguje. Ja som dostával aj na zadok (au!), ale vždy to bolo po ockovom rozhovore v obývačke, po vysvetlení a s láskou (aj keď som vtedy nechcel veriť, že láska dokáže dať na zadok; išlo to proti mojej teológii...). Ja som sa snažil praktizovať spektrum disciplíny a trestov, a keď bolo treba, bolo to v podobnom duchu a štýle, ako som to ja zažil od ocina. Takže ak náhodou niekto porozumel mojej kázni štýle "ten Miro týra deti", je to trochu inak :) Ok, myslím, že sa k téme ešte vrátim v najbližšiu nedeľu:)

HEJ, otcovstvo je super! Aj keď existuje len "materská" dovolenka... Zišla by sa aj "otcovská"... :)