kc news Časopis

DAVID WILKERSON
Pridané dňa: 
01.05.2011
Autor: 
Miro Tóth

Bol som ešte na základnej škole, keď som doslova zhltol knihu Dýka a kríž od Davida Wilkersona a „Utíkej malý, utíkej“ od Nickyho Cruza. Ako chalan bývajúci na vidieckom juhu komunistického Slovenska čítajúci potajomky vydané samizdaty som si dychtivo predstavoval búrlivú scénu drogových gangov nebezpečných ulíc New Yorku päťdesiatych rokov 20. storočia. Niečo sa vo mne dialo, ako som tieto príbehy čítal. Narastala vo mne viera, že ak si Pán vie použiť chudobného vidieckeho pennsylvánskeho pastora, asi bude ochotný vziať do svojich rúk aj mňa... Keď som mal 18, rok a pol po revolúcii, som sa dostal na trojročnú biblickú školu do USA. Tam som zažil pastora Davida osobne, na našej škole a aj v jeho zbore v Mannhatane na Time Square. Pred desiatimi rokmi som viedol chvály a tlmočil ho na jeho konferencii na Pasienkoch v Bratislave. Bol to prvý kazateľ, ktorého som potreboval pri výzve požiadať o povolenie, aby som z pódia odišiel, lebo som vedel, že moje miesto je v modlitbe pred pódiom na výzve. Vedel som, že Boh ku mne hovoril.

Keď bol David v roku 1958 mladým pastorom na pennsylvánskom vidieku, ho Boh vyzval, aby prestal večer pozerať The Late Show a namiesto toho hľadal jeho tvár a modlil sa. Tak Wilkerson vyhodil telku a išiel sa modliť. Tento čas ho doslova katapultoval do služby, ktorá sa dotkla doslova životov miliónov. Dva týždne na to držal v ruke Life magazine, kde mu do očí udrela kresba chlapca, jedného zo siedmych mladých delikventov v 350 míľ vzdialenom New Yorku, súdeného za vraždu. Boli súčasťou gangu Dragons a v newyorkskom parku brutálne zavraždili 15 ročného Michaela Farmera. Odrazu David vedel, že musí do veľkého mesta týmto chlapcom pomôcť. Zbytok sú dejiny. David vstal a išiel. Výsledkom je dnes viac ako 100 centier Teen Challenge po celom svete, kde mladí ľudia zakúšajú oslobodenie od drog. Výsledkom je jeho celosvetová služba World Challenge v Texase a zbor Time Square Church s 8000 členmi z vyše 100 národností v samotnom srdci Manhatanu. Napísal viac ako 30 kníh. Jeho denné zamyslenia a pravidelné písané kázne čítali desaťtisíce. Kniha Dýka a kríž sa predala v náklade 15 miliónov v 30 jazykoch. V posledných rokoch boli jeho srdcovou záležitosťou konferencie pre pastorov, ktoré robil doslova po celom svete. O mesiac by mal 80, ale neplánoval ísť do dôchodku. Na jeho stránke mal naplánovaných ďalších 6 konferencií v tomto roku. Jeho misia sa rozprestierala od newyorkských gangov, cez zdevastované Haiti až po pouličné siroty v Rusku.

27.4.2011, necelý mesiac pred svojou osemdesiatkou, zomrel David Wilkerson v Texase pri autonehode, keď vošiel do protismeru a s zrazil sa s prívesom. Čítal som reakciu Nickyho Cruza, ktorý sa na uliciach New Yorku cez neho obrátil a od vtedy kázal viac 45 miliónom ľudí. Povedal, že keď boli v súkromí, Dávid mu často hovoril vetu: „I love you, son!“ Joel Houston, pastor najväčšieho zboru v Amerike, hovorí, že Dýka a kríž bola prvá kniha, ktorú kedy čítal a že vďačný za život a odkaz Wilkersona. Jeho bratranec Rich Wilkerson, tiež svetoznámy evanjelista, ktorého som mal možnosť počuť v Austrálii, komentoval jeho život na Tweeteri v superlatívoch. Jeho syn Gary, ktorý kázaval spolu s ním, povedal, že Dávid odmietal pozvania od štátnikov, ale dal by všetko, čo mal, aby podporil chudobnú vdovu či sirotu. Najsilnejšie slová však do svojho online denníka na blogspote, ktorí čítali tisíce po svete, napísal v deň svojej smrti David sám: „Vy, ktorí prechádzate údolím a tieňom smrti, počujte toto slovo: nárek potrvá cez niekoľko tmavých, hrozných nocí, no čoskoro v tej tme započujete Otcov šepot: Som s tebou. Nemôžem ti povedať, prečo práve teraz, ale v jeden deň to bude všetko dávať zmysel. Budeš vidieť, že to bolo súčasťou môjho plánu. Nebola to náhoda (dá sa preložiť aj ako nehoda). Nebolo to tvoje zlyhanie. Drž sa pevne. Dovoľ mi objať ťa v tvojej hodine bolesti. Milovaní, Boh nikdy nezlyhal v tom, aby jednal v dobrote a láske. Keď všetko ostatné zlyhá, jeho láska vydrží. Drž sa pevne svojej viery. Stoj pevne v jeho slove. Niet inej nádeje v tomto svete.“