kc news Časopis

CityWorship Jewish: Židovské chvály
Pridané dňa: 
05.12.2011
Autor: 
Hanka Plintová

CITY WORSHIP JEWISH sa konal v nitrianskej synagóge, ktorá sa už desať minút pred začiatkom celá zaplnila ľuďmi z rôznych cirkevných zborov a miest. Autentickú atmosféru navnadili židovské piesne v podaní našej skupiny z KC Mozaika v Nitre.

V programe City Worship Jewish sme počuli video príbeh Thomasa Graumanna, ktorý bol zachránený vo vlaku Nicholasa Wintona. (Jeho príbeh si budete môcť prečítať v ďalšom vydaní KC news. Video o ňom je v sekcii "VIDEÁ) Svoju prácu v boji proti antisemitizmu a pomoci ľuďom prezentovala organizácia Chevra a vďaka organizácii ICEJ bol našim vzácnym hosťom Werner Oder. Viac si o ňom prečítajte v nasledujúcom článku, ktorý bol uverejnený na internetovom portáli www.sme.sk: Syn nacistu a vraha otcovi odpustil. Werner Oder vyrastal v rodine masového vraha Židov. Takmer sa stal takým istým ako jeho otec, no do cesty mu vstúpil Boh. Dnes je Oder pastorom.

Druhým hosťom bol osobne Rakúšan Werner Oder, ktorý sa podelil o svoj životný príbeh. Bol synom nacistického zločinca a vraha Wilhelma Odera. Ako člen jednotiek Waffen SS bol  vyškolený v technikách zabíjania. Werner žil v rodine, kde nenávideli Židov.

„Bolo to veľmi ťažké obdobie, lebo keď preklínate Židov, Boh preklína vás. A ja som pod týmto prekliatím vyrastal, inú šancu som nemal. Všetko zlé, čo otec robil, som od neho zdedil – násilie, nenávisť... Nerozmýšľal som na tým, či je to správne či nie. Sám som robil kriminálne veci,“ hovorí  Oder.
„Robil som to dovtedy, kým mi niekto nepovedal, že buď na zvyšok života skončím vo väzení alebo pôjdem do pekla. Potom som stretol niekoho, kto úplne zmenil môj život. Povedal mi o Ježišovi Kristovi, ktorý zomrel aj za mňa. Bolo to niečo nové v mojom živote, začal som s tým vnútorne bojovať. No uvedomil som si, že ak je to skutočne pravda, tak táto cesta je moja jediná šanca. Ak by som tohto človeka nestretol, možno by som pokračoval v tom, čo robil otec.“

Werner Oder odovzdal svoj život Ježišovi v nádeji, že mu odpustí všetky hriechy. Musel v sebe spracovať aj fakt, že otec bol vrah, že aj maličké deti považoval za nepriateľov ríše. Zmena trvala asi 15 rokov, nenávisť a zlo postupne vystriedali láska a pokoj.

„Stal sa zázrak v mojej duši. Začal som Židov milovať. Dnes je pre mňa neuveriteľné to, čo títo ľudia robili Židom. Nesmieme na to nikdy zabudnúť.“

Zlo, ktoré jeho otec spôsobil Židom, mu môže podľa Odera odpustiť iba Boh. On ako syn svojmu otcovi nenávisť, ktorou ho nakazil, odpustil. Boh Wernera Odera ako pastora povolal slúžiť do Anglicka, kde sa stretol so svojou budúcou manželkou. Narodili sa im štyri deti a ako manželia vedú kresťanské spoločenstvo v Bournemouthe.

http://nitra.sme.sk/c/6127131/syn-nacistu-a-vraha-otcovi-odpustil.html

Zámerom tohto večera bolo aj zástupné pokánie a ospravedlnenie sa za obrovský hriech spáchaný na nitrianskych židoch v čase druhej svetovej vojny. Na koniec programu sme tak urobili v modlitbe a žehnali Židovskému národu. Večer ukončili tóny piesne Agnus dei ..“lebo Boh všemocný vládu má.“