kc news Časopis

AC Cup 2011
Pridané dňa: 
01.05.2011
Autor: 
Peťo Dragijský

Jedna pekná sobota v polovici apríla - presnejšie 16.4. – patrila futbalu. Dlho očakávaný AC cup sa konal v Galante. Prvý krát v histórii sa ho zúčastnili aj Nitrianski Sparťania. Prečo Sparťania? Lebo sme sa tak rozhodli, ten názov má svoj pôvod v Teen Challenge, ale o tom možno inokedy. Takže Nitrania sa vydávajú na výboje do Galanty s cieľom stráviť pekný deň. Áno, to bol prioritný cieľ a tiež sme si chceli trochu zahrať futbal. Takže naša sobota vyzerala asi takto: 5:45 – zvoní budík. Nádherný čas na prebudenie, miesto stretnutia bolo Tesco. Pred cestou sme šli ešte niečo nakúpiť – zopár banánov a potom sme vyrazili. Nitriansky tím bol vystužený domácimi zboru a chalanmi z Teen Challenge. Chalani sa vydali na cestu do Galanty zo Serede.

Po chvíľke sme našli aj halu v Galante, zaujali svoje miesta v šatniach, obliekli krásne belasé dresy. Úvodný nástup, kde sme si premerali súperov, vymenili si pár priateľských pohľadov, pousmievali sme sa na seba a potom prišlo žrebovanie skupín. Žreb bol ku Sparťanom nemilosrdný, ale rozhodli sme sa osudu nepoddať. Keďže náš prioritný cieľ bol stráviť pekný deň, proti prvému súperovi sme nastúpili s optimizmom a priateľským postojom. Prvý sa nás chystali preveriť domáci hráči Galanty. Náš pozitívny postoj k súperovi sa prejavil aj v tom, že sme tri krát prihrali Galanťanom na gól. S dobrým pocitom sme ukončili prvý zápas so skóre 0:5, podali sme si ruky a šli sa napiť minerálok, ktoré nám domáci štedro venovali. V druhom zápase nás čakal Púchov, jeden z favoritov turnaja. Keďže náš druhý cieľ, s ktorým sme šli do Galanty bol trochu si zahrať futbal, vymysleli sme taktiku a prejavil sa bojový duch nášho tímu. Nad favoritom sme zvíťazili 1:0 gólom 30 sekúnd pred koncom. Nováčikovi turnaja – nitrianskym Sparťanom tak po dvoch zápasoch hrozil postup do štvrťfinále. Ten bolo treba potvrdiť v zápase s posledným súperom zo skupiny, ktorý dovtedy nezískal ani bod. Stačila nám aj remíza, prípadne prehra o jeden gól a tak sme prehrali 1:4. To sme však už vedeli, že Nové Zámky zo skupiny nepostúpia a keďže nás spája silný pocit spolupatričnosti, „pustili“ sme postup Košičanom. Postup nám unikol len o skóre. Ale to najlepšie prišlo na konci. Hrali sme o umiestnenie a po víťazstve nad Banskou Bystricou nás čakal súboj o deviate miesto s milovanými bratmi z Nových Zámkov. Veľmi sme sa na nich tešili a aj oni na nás. No boli sme už opatrnejší, keďže náš priateľský postoj k súperovi dopadol v prvom zápase debaklom. Hneď v úvode sme naznačili Zámčanom, kde je ich miesto v tvare a po krásnej kombinácii sme strelili úvodný gól. Tým bol pre nás zápas rozhodnutý a svoju bratskú sparťanskú náruč sme doširoka otvorili svojim bratom, ktorí nastúpili proti nám. Oni to samozrejme zneužili a niekoľko minút pred koncom vyrovnali. Rozhodnúť museli penalty. Bola to dráma. Bola to naozaj veľká dráma. Napokon osud zobrali do rúk chalani z Teen Challenge. Brat menom Fero si postavil loptu na značku. Pot mu stekal po tvári, ktorá už javila známky únavy. Zahľadel sa brankárovi do očí. Ten uhol pohľadom. Rozhodca pískol. Feri sa rozbieha...strieľa.... lopta letí vzduchom....odráža sa od žrde....a je to gól. Feriho potom napodobnili ešte dvaja ďalší bratia a tak Nitra v premiére obsadila v tvrdej konkurencii deviate miesto.

Turnaj splnil účel. Zahrali si všetci a odchádzali sme aspoň relatívne spokojní domov. Medzi nami bolo asi najmenej chalanov, ktorí kedysi hrávali futbal súťažne a tak sa deviate miesto cení o to viacej. Ukázali sme, že futbal hrať vieme, keď sme dokázali hrať vyrovnanú partiu aj s favoritmi, ale ukázali sme aj naše dobré srdce, otvorenú náruč a bratskú lásku naproti súperom. Na záver sme si dali každý po dve bagety, povedali záverečné haleluja a pobrali sa domov. Ak by niekto chcel vidieť diplom, ktorý sme vyhrali, treba sa ozvať, na vyžiadanie dovolíme nahliadnuť.