kc news Časopis

20 ROKOV
Pridané dňa: 
17.11.2009
Autor: 
Miro Tóth

Pred dvadsiatimi rokmi sme s rodičmi počúvali Slobodnú Európu, Hlas Ameriky a Trans World Radio, lebo všade inde zaznievala propaganda komunistických ideálov. Pred dvadsiatimi rokmi sme krstili potajme v lese, aj keď sme si boli istí, že štátni agenti sú v zástupe a budú to mať v archívoch. Pred dvadsiatimi rokmi nám západniari pašovali kresťanskú literatúru - biblie, slovníky, hitovky ako "Dýka a kríž" - potajomky v noci do našich stodôl, pivníc a garáží. Pred dvadsiatimi rokmi sa chodilo do basy za organizovanie kresťanský táborov, šírenie kresťanskej literatúry a za kontakty so západom. Pred dvadsiatimi rokmi sme nahrávali kresťanské kazety incognito v obývačke súkromného domu. Pred dvadsiatimi rokmi sme na mládežníckych táboroch zapchávali okná vankúšmi, aby tajní na nás neprišli. Pred dvadsiatimi rokmi sme snívali o tom, že raz príde sloboda...

Potom sloboda prišla. V 1988 na 1000-té výročie prvých pokrstených v Rusku Gorbačov sľúbil náboženskú slobodu. Potom udalosti dostali rýchly spád. Spadol berlínsky múr (nie sám, museli ho zbúrať...), spadla opona v Československu (opäť niekto musel vyjsť do ulíc a riskovať), spadol rumunský tyran Čaučesku (opäť nie sám, niekto ho musel zastreliť...).

Po dvadsiatich rokoch evanjelizujeme na námestiach aj vo väzniciach. Evanjelizujeme? Po dvadsiatich rokoch máme vplyv v školách a masmédiách. Naozaj ho máme? Po dvadsiatich rokoch môžme kričať, že Ježiš je živý a ani 70 rokov komunizmu nemohlo jeho meno vytrieť z východnej Európy. Kričíme? Po dvadsiatich rokoch sa nikto nemusí báť vyznať svoju vieru v škole, v práci, na ulici, v televízii, v parlamente a ani svojim deťom. Nebojíme sa?

Po dvadsiatich rokoch sa potrebujeme zastaviť a znova si uvedomiť, aký dar sme dostali. Je to dar žiť pre Ježiša bez toho, aby sme museli pre neho zomrieť, ísť do väzenia, byť sledovaní, vypočúvaní, zastrašovaní, obmedzovaní. Je to dar žiť pre Ježiša naplno. Vitaj doma. Je to náš čas. Je to naša príležitosť. Nepremeškajme ju. Welcome home!